Máte za sebou poslední výjezd a rozhodli jste se karavan „zazimovat“? Poradíme, kam ho dlouhodobě odstavit nejen na zimu a neriskovat při tom pokutu, nebo dokonce poškození karavanu či jeho odcizení.

Kryté stání pro karavany je ideální

Optimální možností je samozřejmě situace, kdy máte pro karavan k dispozici kryté stání pod střechou. Pokud ne, nedá se nic dělat. Jen se raději vyhněte třeba parkování pod stromy. Tím předejdete možným pádům větví nebo znečistění od ptáků.

Parkování na loukách nebývá ideální

Vhodné není ani parkování na loukách nebo v prostorech, kde může být nestabilní podloží a vlhkost, což může karavan poškodit. Izolované místo je navíc lákadlem pro nejrůznější lapky a nenechavce, kteří si mohou karavan „vyčíhnout“ a vykrást ho, nebo dokonce úplně odcizit. 

Parkovací místa pro karavany vybírejte obezřetně

Ideální proto je, pokud karavan odstavíte na hlídaném a oploceném parkovišti, jehož součástí je zpevněná komunikace. Takové parkoviště obvykle nabízí i servis a další služby. Dlouhodobé odstavení na tomto místě se nicméně může poměrně dost prodražit. Částka za noc totiž začíná na stokorunách.

Kde zaparkovat karavan v Praze a okolí během zimy a nezaplatit majlant?

Jednou z možností, kam karavan nebo obytný vůz na delší dobu odstavit, je Parking u letiště. Toto parkoviště najdete přímo u Letiště Václava Havla a hned u dálnice D7. Parkoviště je otevřené v období od října do konce dubna a zaparkovat tady můžete po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě.

Karavan můžete dlouhodobě odstavit na pojištěném parkovišti se stálou službou, které je otevřené 24/7, takže ke karavanu máte kdykoliv přístup. Cena za měsíc stání činí příjemných 1 500 Kč. Z dlouhodobého hlediska jde proto o nejvýhodnější a nejekonomičtější variantu.

S vyhledáváním vhodných míst pomůžou i aplikace

Na závěr doplníme, že pokud se obytňákem v rámci Česka přesouváte z jednoho místa na druhé nebo hledáte prostor, kam ho odstavit na delší dobu, můžou se vám hodit i následující aplikace pro chytré telefony:

  • bezkempu.cz
  • park4night
  • stellplatz.cz
  • stepllplatz.info

Výše uvedené aplikaci obsahují informace o dostupných stellplatzech v okolí i místa, kde můžete risknout parkování „na divoko“. Pamatujte ale, že Česko není vůči majitelům karavanů a obytných vozů příliš benevolentní a kempování například na veřejných parkovištích není povoleno, pokud to vysloveně neumožňuje příslušná značka či doplňková tabulka.

parkování karavanu v Praze a okolí

Další články k přečtení

Karavan, nebo obytný vůz? Srovnání výhod a nevýhod

Chcete být na cestách nezávislí a mít své zázemí stále s sebou? Pak vám nejspíš bude vyhovovat cestování karavanem nebo obytným vozem.

Mezi oběma variantami je ale rozdíl, který byste mohli rychle pocítit. Pro koho je lepší karavan a pro koho naopak obytňák? Hned si to řekneme.

Karavan: výhody a nevýhody

Karavan byl první vlaštovkou na nebi pohodlnějšího cestování, které skýtalo možnost přespání bez hledání volného místa k noclehu v klasickém ubytování. 

Parkování karavanů u Prahy: Víte, kam můžete parťáka odstavit, aniž byste riskovali pokutu?

Ještě pár let zpátky bylo v Česku karavanových stání asi tolik, že byste je mohli spočítat na prstech obou rukou. Situace se ale naštěstí mění a výstavba tzv. stellplatzů zažívá opravdový boom.

I přesto můžete mít, zejména v našem hlavním městě a jeho okolí, problém najít vhodné stání, kde nebude karavan nikomu vadit a vy se o něj nebudete muset zbytečně strachovat