Pokud je cestování karavanem vaším denním chlebem, asi vám příliš nemusíme vysvětlovat, co si představit pod pojmem stellplatz. Jestliže jste ale do tajů karavaningu prozatím nepronikli, pak jsou následující řádky určeny právě vám.

Prozradíme, proč byste neměli karavan odstavit kdekoliv se vám zrovna zachce a kam s ním zajet ve chvíli, kdy se rozhodnete prozkoumat krásy naší země. Přidáme i tipy na celoroční parkování karavanů nebo parkování karavanu v zimě.

Nepleťte si pojmy s dojmy! Co je to stellplatz?

Některé země jsou k majitelům karavanů poměrně benevolentní. U nás ale můžeme mít s jejich odstavením a následným přespáním mimo vyhrazená místa problém. Kempování na veřejných parkovištích totiž není povoleno, pokud to vysloveně neumožňuje příslušná značka či doplňková tabulka. Proto budete při cestách pravděpodobně hledat vhodný stellplatz.

Slovo „stellplatz“ (zkratka STLP), které pochází z německého jazyka, se v Česku vžilo jako název parkovišť speciálně vyhrazených pro obytné vozy. Zpravidla bývají tyto stellplatzy vybavené potřebnou infrastrukturou, která zahrnuje například doplnění čisté vody, výpusť šedé vody, výpusť kazety chemického WC a popřípadě i možnost připojení na elektřinu. Stellplatzy jsou většinou placené a cena za 24hodinové stání se v Česku nejčastěji pohybuje okolo 300 nebo 400 Kč.

Náš tip: Cena stání karavanů na stellplatzech se v Evropě běžně pohybuje v rozmezí 10 až 30 € dle lokality.

Stellplatzy obvykle bývají samoobslužné a přístupné 24/7. S karavanem tady můžete bezpečně zaparkovat, případně přespat a další den pokračovat v jízdě. Některé stellplatzy nabízejí i servisní služby, případně je servisní místo nedaleko (např. u benzinové pumpy) karavanového stání.

Jaké jsou nejoblíbenější stellplatzy v ČR?

  1. Stellplatz Zvůle: Jde o karavanové stání pro obytné vozy a obytné přívěsy v blízkosti 10 ha rekreačního rybníka Zvůle. Celá plocha je zpevněná. V prostorách areálu je kiosek s občerstvením. 
  2. Camp Landek Park v Ostravě: Tento unikátní stellplatz je součástí přírodní památky Landek. Místo disponuje elektřinou, čerstvou pitnou vodou, výpustí odpadní vody i možností likvidace náplně chemického WC.
  3. Caravan Park Camping Císařská louka Praha: Tento camp je oplocený a plně vybavený. Prostor kempu je hlídaný, najdete zde i travnaté plochy k rekreaci a sportu a tiché prostředí oddělené z obou stran Vltavou. 
  4. Stellplatz Železňák: Najdete ho přímo pod ivančickým železničním viaduktem vedle řeky Jihlavy. Nabízí klidné a bezpečné parkování, elektrické přípojky, výlevku chemického WC, výpusť na šedivou vodu, možnost dopuštění pitné vody, popelnice i WC.
  5. Stellplatz Caravanparking Adršpach: Místo najdete necelých 800 m od Adršpašsko-teplickýc skal. Stellplatz je určen výhradně pro návštěvníky skalních měst, kteří přijeli se svými obytnými vozy nebo karavany. 
  6. Stellplatz Neratov: Malebná vesnička v Orlických horách, má pro karavany vyhrazené parkoviště při silnici 311. Celkem se zde vejde pět obytných vozů. 
  7. Stellplatz Beskydy Radhošťský rybník: Stellplatz najdete v samotném centru Moravskoslezských Beskyd v malebné obci Trojanovice přímo pod úpatím hory Radhošť.
  8. Stellplatz U Kateřiny ve Štramberku: Historicky první karavanové stání až pro 20 obytných aut v Moravskoslezském kraji se nachází kousek od malebného historického městečka Štramberk.
  9. Stellplatz Říp v Mnetěši: Areál nabízí parkování na klidném a bezpečném místě. Stellplatz má výhodnou polohu při cestování po D8, zároveň je to skvělý výchozí bod pro návštěvu hory Říp, soutoku Labe a Vltavy nebo HistoryParku Ledčice.
  10. Stellplatz Hipodrom Holoubek Karlovy Vary: Jen pár minut jízdy od významného lázeňského centra najdete Stellplatz Hipodrom Holoubek, kde najednou zaparkuje až 16 karavanů. 

Jak na dlouhodobé odstavení nebo parkování karavanu v zimě?

Pokud se s karavanem nepřesouváte z jednoho bodu do druhého, ale potřebujete ho odstavit na delší dobu, jednou z možností je Parking u letiště nedaleko pražského letiště hned u dálnice D7.

Karavan tady můžete zaparkovat kdykoli v období od října do konce dubna, a to na základě předchozí e-mailové nebo telefonické domluvy.

Parkoviště se stálou službou je otevřené 24/7, takže ke karavanu máte kdykoliv přístup. Cena za měsíční stání činí 1 500 Kč. Z dlouhodobého hlediska jde proto o nejvýhodnější a nejbezpečnější variantu. 

stellplatzy v ČR

Další články k přečtení

Karavan, nebo obytný vůz? Srovnání výhod a nevýhod

Chcete být na cestách nezávislí a mít své zázemí stále s sebou? Pak vám nejspíš bude vyhovovat cestování karavanem nebo obytným vozem.

Mezi oběma variantami je ale rozdíl, který byste mohli rychle pocítit. Pro koho je lepší karavan a pro koho naopak obytňák? Hned si to řekneme.

Karavan: výhody a nevýhody

Karavan byl první vlaštovkou na nebi pohodlnějšího cestování, které skýtalo možnost přespání bez hledání volného místa k noclehu v klasickém ubytování. 

Tipy na parkování karavanů v Praze a okolí nejen přes zimu

Máte za sebou poslední výjezd a rozhodli jste se karavan „zazimovat“? Poradíme, kam ho dlouhodobě odstavit nejen na zimu a neriskovat při tom pokutu, nebo dokonce poškození karavanu či jeho odcizení.

Kryté stání pro karavany je ideální

Optimální možností je samozřejmě situace, kdy máte pro karavan k dispozici kryté stání pod střechou. Pokud ne, nedá se nic dělat. Jen se raději vyhněte třeba parkování pod stromy. Tím předejdete možným pádům větví nebo znečistění od ptáků.

Parkování karavanů u Prahy: Víte, kam můžete parťáka odstavit, aniž byste riskovali pokutu?

Ještě pár let zpátky bylo v Česku karavanových stání asi tolik, že byste je mohli spočítat na prstech obou rukou. Situace se ale naštěstí mění a výstavba tzv. stellplatzů zažívá opravdový boom.

I přesto můžete mít, zejména v našem hlavním městě a jeho okolí, problém najít vhodné stání, kde nebude karavan nikomu vadit a vy se o něj nebudete muset zbytečně strachovat