V létě jste si s ním užili dlouhé toulání, na jaře a na podzim možná nějaký ten prodloužený víkend. Jakmile se ale přiblíží zima, je potřeba karavan někam odstavit a na měsíce nevlídného počasí ho připravit.

Bohužel nestačí jen vyhlédnout si parkoviště pro karavany, odvézt ho, zamknout a jít. Chce to trochu víc péče, pokud vám má dlouho sloužit. A to určitě chcete. Co je tedy vhodné udělat?

Kde zaparkovat karavan?

Legislativa se ke stání karavanů nijak jasně nevyjadřuje (pro jistotu vždy zkontrolujte místní vyhlášky). Teoreticky ho proto můžete zaparkovat nejen na svém soukromém pozemku, ale i tam, kde nebude nikomu překážet (ani ve výhledu, například u křižovatky).

Je třeba myslet na to, že by neměl stát na mokrém podloží, do kterého se může zabořit, ani pod stromy, kde na něj mohou spadnout větve.

Ideální je samozřejmě parkování karavanu na zahradě a nejlépe pod střechou, to se ale ne každému poštěstí.

Nemáte-li jisté parkování pro karavan, ani pak nemusíte zoufat. Můžete ho klidně odstavit u nás, a to jen za 1 500 Kč měsíčně (od října do dubna včetně). Naše parkoviště nabízí stálou službu a je pojištěné.

Čím začít? Pořádně ho zajistěte

Jakmile najdete parkovací místo pro karavan, máte napůl vyhráno. Zdaleka to ale není všechno, co byste pro něj měli udělat. Nenechte ho jen tak stát. Zajistěte ruční brzdu a podepřete ho klíny. Občas je fajn s karavanem trošku popojet, aby nedošlo k poškození pneumatik. Vůbec nejlepší je zvednout karavan a vložit pod něj podpěry, aby se pneumatikám ulevilo úplně.

Hurá dovnitř. Vypusťte vodu a odpojte spotřebiče

Na zimu vždy zavřete plynové kohouty, a pokud to jde, uschovejte plynovou bombu někam, kde nebudou tak razantní teplotní výkyvy (třeba do garáže). Taky odpojte elektrické spotřebiče, a jestli máte někde baterie, zazimujte je stejně jako plynovou bombu.

Nezapomeňte vypustit veškerou vodu, těsnění vyčistěte a natřete silikonovým olejem. Mokrá nebo vlhká místa otřete dosucha, otevřete kohouty a odvzdušňovací zátky, vypláchněte WC kazetu a odpadní nádrž.

Podvozek a exteriér

Můžeme zase ven. Pneumatiky byste měli nafouknout na maximum a k tomu použít i patky. Tím trochu ušetříte tlumiče. 

Umyjte a ošetřete veškeré gumové těsnění, pro jistotu znovu zkontrolujte uzavření všech oken a dveří, věnujte pozornost kondici nájezdové brzdy a přepojovacích kabelů, světla a všechny venkovní kabely ošetřete proti korozi. Nezapomeňte omrknout střechu, jestli jí něco nechybí.

Nikdy neuděláte chybu, když karavan zakryjete plachtou, i kdybyste ho měli pod přístřeškem. 

Jak zabezpečit karavan

Posledním krokem je zabezpečení karavanu. Pokud máte místo pro zaparkování na zahradě za plotem, investujte ještě do botičky, případně do zámku na oj nebo poctivého řetězu. 

celoroční parkování karavanů

Další články k přečtení

Karavan, nebo obytný vůz? Srovnání výhod a nevýhod

Chcete být na cestách nezávislí a mít své zázemí stále s sebou? Pak vám nejspíš bude vyhovovat cestování karavanem nebo obytným vozem.

Mezi oběma variantami je ale rozdíl, který byste mohli rychle pocítit. Pro koho je lepší karavan a pro koho naopak obytňák? Hned si to řekneme.

Karavan: výhody a nevýhody

Karavan byl první vlaštovkou na nebi pohodlnějšího cestování, které skýtalo možnost přespání bez hledání volného místa k noclehu v klasickém ubytování. 

Tipy na parkování karavanů v Praze a okolí nejen přes zimu

Máte za sebou poslední výjezd a rozhodli jste se karavan „zazimovat“? Poradíme, kam ho dlouhodobě odstavit nejen na zimu a neriskovat při tom pokutu, nebo dokonce poškození karavanu či jeho odcizení.

Kryté stání pro karavany je ideální

Optimální možností je samozřejmě situace, kdy máte pro karavan k dispozici kryté stání pod střechou. Pokud ne, nedá se nic dělat. Jen se raději vyhněte třeba parkování pod stromy. Tím předejdete možným pádům větví nebo znečistění od ptáků.