Chcete být na cestách nezávislí a mít své zázemí stále s sebou? Pak vám nejspíš bude vyhovovat cestování karavanem nebo obytným vozem.

Mezi oběma variantami je ale rozdíl, který byste mohli rychle pocítit. Pro koho je lepší karavan a pro koho naopak obytňák? Hned si to řekneme.

Karavan: výhody a nevýhody

Karavan byl první vlaštovkou na nebi pohodlnějšího cestování, které skýtalo možnost přespání bez hledání volného místa k noclehu v klasickém ubytování. 

Postupem času získávaly karavany nejen lepší a lepší vybavení. Některé nevýhody se dosud nepovedlo vyřešit a nejspíš k tomu ani nedojde – například složitější řízení vozu, ke kterému je připojen. Vyžaduje pomalejší jízdu, stále musíte myslet na to, že nejde o kompaktní celek a manipulace s ním (třeba v zatáčkách nebo při couvání) je mnohem náročnější než se samotným autem.

Stellplatzy v ČR: Poradíme, kam odstavit karavan na den i tři měsíce

Na druhou stranu má ale karavan své nesporné plus – jakmile někam dojedete a zabydlíte se, karavan můžete odpojit a na výlety se vydávat jen samotným osobním vozem. To je k nezaplacení, zvlášť třeba na jihu Evropy, kde nejsou silnice a ulice nejširší.

Obytný vůz: výhody a nevýhody

Obytný vůz je dalším stupněm zmíněného pohodlného cestování. Obytňák funguje jako jeden celek, jeho řízení se podobá osobnímu autu, i když podle výšky může mít samozřejmě jinak umístěné těžiště a vyžaduje jiné triky při řízení.

Obytné vozy jsou oproti karavanům sice dražší, nicméně dá se s nimi cestovat v zimě – snáz ho vytopíte. 

Bezpečné parkování karavanů: Co udělat pro to, abyste nepřišli o majetek?

Co je lepší? To, co vám víc vyhovuje

Jednoznačná odpověď na otázku, jestli je lepší karavan, nebo obytné auto, tedy neexistuje. Záleží jen na tom, co vám konkrétně bude víc vyhovovat. 

Dlouho se nikam nechystáte? Od října do konce dubna můžete najít parkování karavanu právě u nás. Za 1 500 Kč měsíčně získáte stání na pevném povrchu, na pojištěném parkovišti se stálou službou. Tento problém je tedy vyřešen!

karavan, nebo obytný vůz?

Další články k přečtení

Tipy na parkování karavanů v Praze a okolí nejen přes zimu

Máte za sebou poslední výjezd a rozhodli jste se karavan „zazimovat“? Poradíme, kam ho dlouhodobě odstavit nejen na zimu a neriskovat při tom pokutu, nebo dokonce poškození karavanu či jeho odcizení.

Kryté stání pro karavany je ideální

Optimální možností je samozřejmě situace, kdy máte pro karavan k dispozici kryté stání pod střechou. Pokud ne, nedá se nic dělat. Jen se raději vyhněte třeba parkování pod stromy. Tím předejdete možným pádům větví nebo znečistění od ptáků.

Parkování karavanů u Prahy: Víte, kam můžete parťáka odstavit, aniž byste riskovali pokutu?

Ještě pár let zpátky bylo v Česku karavanových stání asi tolik, že byste je mohli spočítat na prstech obou rukou. Situace se ale naštěstí mění a výstavba tzv. stellplatzů zažívá opravdový boom.

I přesto můžete mít, zejména v našem hlavním městě a jeho okolí, problém najít vhodné stání, kde nebude karavan nikomu vadit a vy se o něj nebudete muset zbytečně strachovat