Ještě pár let zpátky bylo v Česku karavanových stání asi tolik, že byste je mohli spočítat na prstech obou rukou. Situace se ale naštěstí mění a výstavba tzv. stellplatzů zažívá opravdový boom.

I přesto můžete mít, zejména v našem hlavním městě a jeho okolí, problém najít vhodné stání, kde nebude karavan nikomu vadit a vy se o něj nebudete muset zbytečně strachovat

Při výběru parkování karavanů v Praze a jejím okolí můžete samozřejmě zvolit stání „na divoko“, které je ale poměrně riskantní, zejména z důvodů obav o bezpečnost posádky i vybavení karavanu, nebo stellplatzy, které jsou pro tyto účely přímo vybudované. 

Pokud zvolíte první zmíněný způsob parkování, vždy si dopředu ověřte, zda nebudete s karavanem nikomu překážet nebo vadit. Podmínky v Česku jsou poměrně benevolentní, v zahraničí ale můžete narazit na přísné zákazy, za které si v případě porušení „vykoledujete“ tučnou pokutu.

Měli byste vědět: Mezi země, kterým parkování karavanu mimo stellplatzy příliš nevadí, patří například Španělsko, Portugalsko (kromě Algrave), Anglie, Skotsko, Norsko, Švédsko, Finsko, Island, Estonsko nebo Polsko. Pokud se místním nebude líbit, že stojíte zrovna na vámi vybraném místě, upozorní vás a často i doporučí, kam s karavanem zajet.

Parkování karavanů: Praha je na stellplatzy poměrně skoupá

Pokud plánujete odstavit karavan v Praze a jejím okolí, pak máte rovnou několik možností. Mezi nejoblíbenější stellplatzy, které v Praze a jejím blízkém okolí najdete, patří například: 

  1. Buliro Stellplatz na Praze 6: Stellplatz najdete v areálu bývalé hospodářské usedlosti. Před příjezdem je nutné se předem ohlásit. K dispozici je pitná voda, výlevka na odpadní vodu a chemickou toaletu, ale také elektřina. Cena za 24hodinové stání se pohybuje okolo 400 až 700 Kč dle velikosti vozu.
  2. Stellplatz Praha: Ten najdete na okraji Prahy, odkud se do centra dostanete veřejnou dopravou během půl hodiny. Místo na stání si tady lze pronajmout maximálně na tři dny, takže při delším stání budete muset hledat jinou alternativu. K dispozici je pitná voda, elektřina, toaleta, ale i výlevka na odpadní vodu a chemické WC. Cena zde začíná na 375 korunách za noc.
  3. Air-Parking Stellplatz: Pokud potřebujete odstavit karavan na pár dnů, ale třeba i měsíc, a to v období od října do konce dubna, zaparkujte na stellplatzu Air-Parking, který najdete přímo u Prahy a Letiště Václava Havla (hned u dálnice D7). Dopředu se tady objednáte mailem nebo telefonicky. Karavan v tomto případě můžete klidně i dlouhodobě odstavit na pojištěném parkovišti se stálou službou. Parkoviště je otevřené 24/7, takže ke karavanu máte kdykoliv přístup. Cena za měsíc stání činí 1500 Kč, takže při dlouhodobém odstavení jde o nejvýhodnější variantu.

Celoroční parkování karavanu „na divoko“ a pravidla, kterými se vyplatí řídit

Závěrem dodáme, že pokud za parkování karavanu nechcete platit a risknete stání tzv. na divoko, měli byste dodržovat alespoň několik základních pravidel:

  • respektujte nařízení a zákazové cedule
  • neblokujte ulice či vjezdy
  • nedělejte nepořádek
  • střídejte karavanové stání 
  • buďte vždy slušní a snažte se domluvit

Pamatujte ovšem, že kempování například na veřejných parkovištích není povoleno, pokud to vysloveně neumožňuje příslušná značka či doplňková tabulka. A potíže můžete mít, i když v obytném autě na parkovišti jen přespíte.

parkování karavanů v Prahy

Další články k přečtení

Karavan, nebo obytný vůz? Srovnání výhod a nevýhod

Chcete být na cestách nezávislí a mít své zázemí stále s sebou? Pak vám nejspíš bude vyhovovat cestování karavanem nebo obytným vozem.

Mezi oběma variantami je ale rozdíl, který byste mohli rychle pocítit. Pro koho je lepší karavan a pro koho naopak obytňák? Hned si to řekneme.

Karavan: výhody a nevýhody

Karavan byl první vlaštovkou na nebi pohodlnějšího cestování, které skýtalo možnost přespání bez hledání volného místa k noclehu v klasickém ubytování. 

Tipy na parkování karavanů v Praze a okolí nejen přes zimu

Máte za sebou poslední výjezd a rozhodli jste se karavan „zazimovat“? Poradíme, kam ho dlouhodobě odstavit nejen na zimu a neriskovat při tom pokutu, nebo dokonce poškození karavanu či jeho odcizení.

Kryté stání pro karavany je ideální

Optimální možností je samozřejmě situace, kdy máte pro karavan k dispozici kryté stání pod střechou. Pokud ne, nedá se nic dělat. Jen se raději vyhněte třeba parkování pod stromy. Tím předejdete možným pádům větví nebo znečistění od ptáků.