Karavan přináší člověku neskutečnou svobodu. Vydat se s ním můžete prakticky kamkoli, stačí jen vědět, po čem vaše cestovatelská duše touží. A jedna z nevýhod – parkování karavanu – už je tatam.

Karavan (obytný přívěs) má samozřejmě svá pro i proti. Záleží na tom, kdo se na něj dívá a co od něj očekává. Pro někoho je vhodnější obytné auto, jiný se zase nouzově vyspí v osobním autě a spoléhá na to, že příští noc to bude lepší. V čem tedy spočívají klady a zápory karavanu?

Výhody karavanu: odstavíte a jedete

Hlavní výhodou karavanu, tedy obytného přívěsu, je možnost jeho relativně rychlého odpojení a odstavení. Hodí se hlavně na takové dovolené, při nichž aspoň pár dní stojí na jednom místě (v kempu), odkud vy prozkoumáváte okolí. Jakmile karavan odpojíte od auta, můžete se na výlety široko daleko vydávat bez obav, že se někam nevejdete.

Moderní karavany se dají ovládat i dálkově, pomocí tzv. mooverů. Přívěs tak můžete odpojit od auta a díky mooverům ho poměrně pohodlně dostat na centimetry přesně na místo, kde má stát.

Má to ale i své mouchy. Karavany bývají poměrně těžké, takže na jeho tažení zpravidla potřebujete silnější vůz. S karavanem také musíte často jet pomaleji než třeba s obytným autem – hůř se s ním totiž manipuluje, i když karavany vyráběné v poslední době disponují technologickými vychytávkami a stabilizátory, díky nimž je cesta snazší.

A pak je tu parkování karavanů. Než si jeden pořídíte, měli byste myslet na to, že s ním samozřejmě nebudete jezdit po celý rok, každý den. Mezi dovolenými a prodlouženými víkendy ho budete potřebovat někam odstavit. Pokud nemáte zahradu nebo jiný prostor, může to být problém… Ale taky nemusí!

Parkování karavanů? Teď už může být bez starostí

Pokud se s karavanem vydáte za dobrodružstvím i několikrát ročně, na sídlišti nebo miniaturní zahrádce ho prostě odstavit nemůžete, protože by na ní nebylo k hnutí. 

Parkovat byste neměli nikde, kde je nezpevněný povrch – například tam, kde může být za větších dešťů bahno, které by mohlo samotný karavan poškodit. Vyhněte se také místům, kde jsou stromy (ty by zase mohly napáchat škody při větru a dalších přírodních nepříjemnostech) a samozřejmě místům, kde by karavan překážel (byť třeba jen ve výhledu do křižovatky).

Spolehněte se na naše parkoviště pro karavany

Když využijete možnosti dlouhodobého stání karavanů na našem parkovišti, budete v klidu. Kdykoli si ho můžete vyzvednout a zase přivézt. Stačí si zarezervovat místo a počkat na potvrzení. 

výhody a nevýhody karavanu

Další články k přečtení

Karavan, nebo obytný vůz? Srovnání výhod a nevýhod

Chcete být na cestách nezávislí a mít své zázemí stále s sebou? Pak vám nejspíš bude vyhovovat cestování karavanem nebo obytným vozem.

Mezi oběma variantami je ale rozdíl, který byste mohli rychle pocítit. Pro koho je lepší karavan a pro koho naopak obytňák? Hned si to řekneme.

Karavan: výhody a nevýhody

Karavan byl první vlaštovkou na nebi pohodlnějšího cestování, které skýtalo možnost přespání bez hledání volného místa k noclehu v klasickém ubytování. 

Tipy na parkování karavanů v Praze a okolí nejen přes zimu

Máte za sebou poslední výjezd a rozhodli jste se karavan „zazimovat“? Poradíme, kam ho dlouhodobě odstavit nejen na zimu a neriskovat při tom pokutu, nebo dokonce poškození karavanu či jeho odcizení.

Kryté stání pro karavany je ideální

Optimální možností je samozřejmě situace, kdy máte pro karavan k dispozici kryté stání pod střechou. Pokud ne, nedá se nic dělat. Jen se raději vyhněte třeba parkování pod stromy. Tím předejdete možným pádům větví nebo znečistění od ptáků.