Popularita karavaningu rok od roku stoupá. Možnost poznávat svět tak nějak jinak a po svém láká stále více dobrodruhů. Pokud jste cestování karavanem nebo obytným vozem propadli, poradíme, kam se vydat na nejbližší evropskou dovolenou.

Některé země jsou benevolentnější více, jiné méně

Než se vrhneme na konkrétní destinace, které v Evropě prozkoumat, je potřeba si říct, že s karavanem nelze zpravidla zaparkovat tam, kde se vám zrovna zachce. 

V některých zemích vám za stání mimo stellplatzy nebo kempy hrozí vysoké pokuty. Jinde není problém domluvit se třeba s místními a karavan nechat za menší úplatu na jejich pozemku.

S tím, kde karavan během zahraničních cest zaparkovat, pomůžou nejen specializované weby, ale také třeba aplikace pro chytré telefony. Vždy je ovšem nicméně potřeba ověřit, jak se ke „kempování na divoko“ staví cílová destinace.

V tomto ohledu jsou třeba vhodnými cílovými destinacemi Rumunsko a Norsko, kde prakticky limity pro karavanisty neexistují. Se shovívavým přístupem se setkáte ještě v dalších severských zemích jako Finsko, Švédsko a Island. Tolerantní je v tomto ohledu také Španělsko a Portugalsko (mimo Algarve). 

Měli byste vědět: Jak je to například se spaním v karavanu na parkovišti? V mnohých zemích je přespávání na veřejných parkovištích zakázáno (Česko není výjimkou). To za předpokladu, že to vysloveně neumožňuje příslušná značka či doplňková tabulka. 

Karavanem na evropskou tour

Toužíte po dovolené v zahraničí, ale nechce se vám vyjíždět příliš daleko? Pak se nechte zlákat Evropou a třeba její slunnou Itálií, kde najdete skvělé jídlo, vždy příjemně naladěné místní a ideální klimatické podmínky.  

Podobně nadšení budete také ze Španělska nebo Chorvatska. Sem ale vyrážejte zejména před sezónou nebo po jejím skončení. Pokud vás lákají jezera, nedotčená příroda a výšlapy do hor, pak se vydejte do severských zemí. Ideální pro karavanisty je třeba Norsko či Dánsko. Čeká vás sice podstatně delší cesta, ale zážitek z dovolené vám to jistě vynahradí.

Skvělý je i výlet do zmiňovaného Rumunska, které společně s Norskem karavanisty prakticky nijak neomezuje. Nedotčená příroda a vesnice, kde máte pocit, že se zastavil čas před několika desítkami let, si o návštěvu říkají!

Sázkou na jistotu je i slunné Portugalsko, kde sice není „kempování na divoko“ oficiálně povoleno, ale v praxi se obvykle obejde bez potíží. Kromě toho je zde mnoho značených míst mimo kempy, kde můžete karavan zanechat bez toho, abyste za něj platili nemalé poplatky. Pozor si dávejte jen na region Algarve, kde je přespání mimo kempy vyloženě zakázáno.

Parkovací místa pro karavany v Česku? Máme super tip!

Pokud do zahraničí vyrážíte z Prahy nebo jejího okolí, případně hledáte místo, kde karavan odstavit na kratší či delší dobu, je vhodné vybírat takové místo, ze kterého je následně snadné vyrážet. Tím je třeba naše parkoviště pro karavany přímo u pražského letiště a dálnice D7!

A jak na to? Je to jednoduché. Předem se objednáte telefonicky nebo e-mailem. Karavan zaparkujete na pojištěném parkovišti se stálou službou. Parkoviště funguje od října do konce dubna a je otevřené 24/7, takže ke karavanu máte kdykoliv přístup. Cena za měsíční stání činí 1 500 Kč. 

nejlepší evropské destinace pro dovolenou karavanem

Další články k přečtení

Karavan, nebo obytný vůz? Srovnání výhod a nevýhod

Chcete být na cestách nezávislí a mít své zázemí stále s sebou? Pak vám nejspíš bude vyhovovat cestování karavanem nebo obytným vozem.

Mezi oběma variantami je ale rozdíl, který byste mohli rychle pocítit. Pro koho je lepší karavan a pro koho naopak obytňák? Hned si to řekneme.

Karavan: výhody a nevýhody

Karavan byl první vlaštovkou na nebi pohodlnějšího cestování, které skýtalo možnost přespání bez hledání volného místa k noclehu v klasickém ubytování. 

Tipy na parkování karavanů v Praze a okolí nejen přes zimu

Máte za sebou poslední výjezd a rozhodli jste se karavan „zazimovat“? Poradíme, kam ho dlouhodobě odstavit nejen na zimu a neriskovat při tom pokutu, nebo dokonce poškození karavanu či jeho odcizení.

Kryté stání pro karavany je ideální

Optimální možností je samozřejmě situace, kdy máte pro karavan k dispozici kryté stání pod střechou. Pokud ne, nedá se nic dělat. Jen se raději vyhněte třeba parkování pod stromy. Tím předejdete možným pádům větví nebo znečistění od ptáků.