Vaše vysněná dovolená se blíží a vy přemýšlíte, co všechno budete potřebovat se s sebou vzít. Někteří cestují velice na lehko pouze s příručním zavazadlem, jiní mají kufr nacpaný k prasknutí. Co všechno si lze zabalit do letadla a jaká jsou předpisy pro příruční a odbavená zavazadla?

Kabinová (příruční) zavazadla

Pokud se uskrovníte a letíte do teplých krajin, kde lze případně dokoupit věci každodenního užití, často si vystačíte pouze s příručním zavazadlem. Toto zavazadlo máte celou dobu u sebe a nemusíte se tak strachovat, zda doletí s vámi do cílové destinace. V kabině jej uložíte do přihrádky nad sedačkami, nebo pod sedačkou před vámi. Za toto zavazadlo se povětšinou neplatí a je zdarma k letence. Na co je potřeba si dát pozor jsou rozměry, hmotnost a obsah zavazadla. Nedodržení předpisů může být totiž penalizováno.

Požadované rozměry a váha

O tom, jak velké zavazadlo si smíte vzít do letadla, rozhoduje samotný dopravce. Před odletem si vždy akceptované rozměry a hmotnost zkontrolujte na jeho webových stránkách. Nejčastěji však splníte pravidla se zavazadlem 55 x 40 x 20 cm, max. 10 kg. Váha ani rozměry nesmí být překročeny o více než 1 cm a 0,5 kg!

Příklady předpisů pro příruční zavazadla u vybraných dopravců:

  • Ryanair: 55 x 40 x 20 cm, max. 10 kg + druhé zavazadlo 35 x 20 x 20 cm
  • easyJet: 56 x 45 x 25 cm, váhový limit není
  • Wizzair: 42 x 32 x 25 cm, váhový limit není (příruční zavazadlo za poplatek)

Obsah příručního zavazadla

  • Povolená jsou: elektronická zařízení, cennosti, oblečení, peníze, klíče, jídlo (pozor na cestování do USA a Austrálie), tekutiny (v obalech do max. 100 ml), kosmetika nebo léky
  • Zakázané jsou: střelné zbraně, ostré předměty, jako nůžky a nože, pracovní nástroje, sportovní vybavení velkých rozměrů, chemické a toxické substance.

TIP! Časté problémy bývají s tekutinami a alkoholem. Alkohol zakoupený mimo bezcelní zónu nelze vzít na palubu letadla. To samé platí pro tekutiny v obalech nad 100 ml (vyjma výživy pro děti, jako jsou malé pitíčka s obsahem např. 125 ml). Klasický nápoj zakoupený v bezcelní zóně je možno přinést na palubu, posádka však může trvat na tom, aby byl uschován a příručním zavazadle.

Kufry a tašky k odbavení

Odbavené zavazadlo je zavazadlo, které odevzdáte u check-inu a které poletí v zavazadlovém prostoru letadla. Často s vámi doletí až do cílové destinace, někdy při přestupu je nutno ho vyzvednout a znovu se nechat odbavit. Ne vždy na něho máte nárok - nejčastěji u nízkonákladových dopravců je za příplatek.

Váha zavazadla je akceptována nejčastěji do max. 23 kg, výjimky jsou do 15 kg (ČSA, Smartwings) a 30 kg (Emirates). Rozměry zavazadla k odbavení nejsou často specifikovány a je na vás, abyste vyhodnotili, zda se vaše zavazadlo hodí pro cestování. Někteří dopravci však svoji specifikaci mají (British Airways: 90 x 75 x 43 cm, Emirates: součet všech rozměrů 150 cm). Obsahovat zavazadlo může ostré předměty, tekutiny a alkohol. Nedoporučujeme do něj umisťovat cennosti, elektroniku, pas nebo občanský průkaz z důvodů pravděpodobnosti krádeže, ztráty nebo rozbití při manipulaci se zavazadlem.

Jak řešit ztrátu zavazadla?

Šance, že se vám ztratí zavazadlo, je velice nízká. Pokud se však tato skutečnost stane, je nutné okamžitě zajít na reklamační přepážku dané společnosti, případně společnosti, která provádí technický handling. Pro informace o přesné lokalitě přepážky navštivte informační oddělení letiště. Před reklamací je také nutno obdržet potvrzení o ztrátě, jinak neobdržíte žádné kompenzace a plnění z pojištění, pokud jej budete mít.

Cestujte na letiště autem? Najděte to nejvhodnější parkoviště pro vás!

Zavazadla do letadla

Další články k přečtení

Recenze a zkušenosti s parkováním u letiště

Netušíte, které parkoviště u letiště Václava Havla v Praze si vybrat a zda na něm vše doopravdy funguje tak, jak se píše na webu? Projděte si diskuze a přečtěte si zkušenosti ostatních s jednotlivými parkovišti a službami, které nabízí. Budete překvapeni, že např. na první pohled dobře působící parkoviště může díky velkému počtu zájemců nestíhat a vy tak v den příletu budete nejen čekat na své zavazadla, ale i na odvoz k parkovišti, a to klidně až 45 minut. 

Příruční zavazadlo. Vše co potřebujete na cesty

Plánujete cestu do zahraničí a přemýšlíte, zda si vystačíte pouze s příručním zavazadlem? V dnešní době je moderní cestovat na lehko. Člověk základní potřeby může zakoupit v cílové destinaci, a pokud cestuje do teplých krajin, pak tričko, kraťasy a opalovací krém je vše, co potřebuje. Nízkonákladové letecké společnosti také vychází cestovatelům na lehko vstříc a nabízí jim levné letenky bez zavazadla k odbavení. Jak zabalit vše potřebné do příručního zavazadla a na co nikdy nezapomenout?

Dovolená s cestovní kanceláří? Vyžádejte si parkování u letiště

Dovolená se blíží, již balíte kufry a přemýšlíte, jak se vlastně dostanete na letiště? Možností je mnoho, od vlastní dopravy autem po MHD. Pokud volíte cestu vlastním autem, zeptejte se cestovní kanceláře, od které máte dovolenou, zda vám neposkytne slevu nebo proplacení parkování na jednom z parkovišť u letiště. Cestovní kanceláře, které tyto služby nabízí uvádíme níže.